arrow_upward arrow_upward

Razvoj karijere gledamo kroz 6 osnovnih faza. U kojoj ste vi trenutno?

Svatko od nas karijeru razvija na vlastiti način, ali u idealnom slučaju svi težimo s vremenom početi preuzimati bitnije zadatke i veće odgovornosti koje će vam pomoći da napredujete ka željenoj poziciji.
Prema riječima Gary Burnisona, uspješnog CEO-a jedne od najvećih svetskih konzultantskih tvrtki bitno je pronaći poslove i mogućnosti koje će vam pomoći u razvoju i pokazivanju sposobnosti, posebno u četiri ključna područja:

1. Težnja stalnom rastu i napretku
2. Suočavanje s dilemama
3. Upravljanje promjenama
4. Rad bržim tempom

Iako je svaki put različit, postoji osnovni plan razvoja karijere koji pokriva gotovo svaki pojedinačni put. Taj plan definiran je kroz šest faza o kojima možete više saznati u nastavku.

1. Sljedbenik

Obično je to povezano s prvim poslom ili stažiranjem nakon fakulteta. Kao sljedbenik, orijentirani ste na radnje i zadatke koje vam zadaju drugi. Vrijeme provedeno u ovoj fazi je vrijeme za učenje i upijanje znanja. Nikada nećete znati na koji način najbolje voditi ljude ako ne znate kako slijediti drugoga!

2. Suradnik

Nakon prve, početničke faze, vjerojatnost je da ćete uskoro početi blisko surađivati s drugima. I dalje djelujete u okviru svog skupa tehničkih vještina, ali ćete kroz suradnju s kolegama u svom timu razviti nove vrijedne vještine.

3. Instruktor

Po prvi put vodite tim. Primjenjujete svoje vještine dok dajete upute svom timu, koji se može sastojati od nekoliko ljudi ili samo jedne osobe.
Ključno je jeste li učinkovito poučili ljude o tome što trebaju učiniti, umjesto da to činite sami. Vještine koji će vam pomoći da napredujete na ovoj razini uključuju:

– upravljanje ljudima: na ovoj razini imate odgovornost, ali ne i ovlaštenja. Tipični primjeri su planiranje projekata, implementiranje novih sustava, rješavanje problema, pregovaranje s trećim stranama i rad u grupi
– upravljanje projektnim timom: vo obuhvaća upravljanje timom kojem je jasno postavljen zadatak ili se od njega traži točno određen rezultat, upravljanje šireg opsega ili razmjera, iskazivanje novih vještina ili perspektiva te rješavanje nepredviđenih izazova koji se javljaju tijekom rješavanja zadatka.

4. Upravitelj

Razvijate svoje vještine kroz upravljanje većim timovima s većim ciljevima. Morat ćete motivirati ljude koji su vam izravno odgovorni i naučiti kako upravljati njima zadajući im zadatke i ciljeve, ali i pobrinuti se da ti zadaci i ciljevi budu ostvareni.
Na primjer, možda ste u ulozi “menadžera promjena” – upravljate procesom koji donosi izuzetno važne promjene ili implementirate nešto sasvim novu, na primjer novi sustav rada, vodite proces restrukturiranja poslovanja, uvodite nove procese ili tražite kako odgovoriti na snažne inicijative konkurenata.

5. Influencer

Na ovoj razini priča postaje zanimljiva! Ova je faza prijelaz s izravnog upravljanja timom na fazu u kojoj utječete na ljude. Utjecaj na ljude je ključna vještina vodstva koju morate razviti kako biste dobro surađivali s ljudima u cijeloj organizaciji, osobito s onima koji vam nisu izravno odgovorni.
Štoviše, mogli biste utjecati na ljude u drugim odjelima koji su na vašoj razini, ili čak na razini iznad vas.

6. Vođa

U ovoj posljednjoj fazi provodite velik dio vremena potičući i nadahnjujući druge. Umjesto da im govorite što da rade, vi im govorite o čemu trebaju razmišljati. Vaš najveći prioritet je motivirati ljude kako bi izvršili zadatke i učinili više od onoga što su mislili da je moguće.

Da se razumijemo, navedene razine nisu uvijek stube kojima se uspinjete korak po korak. Naprotiv, prolazit ćete kroz različite faze razvoja, negdje ćete se zadržati više, negdje manje.
Na primjer, na jednoj razini možete promijeniti jedan do dva posla, a ne drugoj nekoliko. Možete prijeći svih šest stupnjeva ili se zaustaviti na nekoj međurazini. To ovisi o vama.
Ali razumijevanje ovih faza rasta može vam pomoći da pratite gdje ste bili, gdje ste sada, kamo idete i gdje na kraju želite završiti.

Izvor: Točka na i